organizacja imprez
urodziny dla dzieci
oferta edukacyjna
dla przedszkoli i szkół podstawowych

Warsztaty noworoczne - lepienie byśków

W połowie stycznia odbyły się w Hopsasa warsztaty noworoczne. Była to świetna okazja, żeby opowiedzieć nieco o mniej lub bardziej znanych zwyczajach związanych z czasem tzw. godów, przypadającym na okres między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli.
Podczas warsztatów dzieci nauczyły się lepić byśki. Są to figurki zwierząt leśnych i gospodarskich lepione i wypiekane tradycyjnie na Kurpiach w przeddzień Nowego Roku lub w wigilię Trzech Króli. Wierzono, że byśki przynoszą szczęście, dlatego starano się zrobić ich jak najwięcej. Dawano je w prezencie kolędnikom, a kiedy się zestarzały, dodawano do paszy zwierzętom.
Wśród wypieczonych podczas zajęć figurek królowały świnki, jelonki i byczki, ale nie zabrakło lisków, dinozaurów i diabła tasmańskiego. Kiedy byśki rumieniły się w piecu, dzieci robiły wycinanki, wzorując się na kurpiowskich gwiazdach, lelujach i kogutkach. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i spędzony wspólnie czas. Zapraszamy na kolejne warsztaty!

Galeria

Serdecznie dziękujemy za zdjęcia panu Jerzemu Kudlickiemu.
Jeżeli ktoś znalazł się na zamieszczonych tu zdjęciach, a nie życzy sobie ich publikacji, prosimy o kontakt na hop-sasa[na]hop-sasa[kropka]pl.


powrót

strona wykonana przez Hopsasa