organizacja imprez
urodziny dla dzieci
oferta edukacyjna
dla przedszkoli i szkół podstawowych

Hopsasa na Facebooku

Oferta edukacyjna dla przedszkoli i szkół podstawowych

Wszystkie zajęcia przedstawione w naszej ofercie składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna przeprowadzana jest z wykorzystaniem komputera oraz projektora (ilustrowane prezentacje), a także odpowiednich do danej tematyki rekwizytów. Część praktyczna daje każdemu dziecku możliwość wzięcia aktywnego udziału w warsztatach dostosowanych do tematyki zajęć oraz do wieku uczestników.

Zajęcia dzielą się tematycznie na: życie codzienne dawniej, zajęcia o tematyce ekologicznej, dawne obrzędy i zwyczaje i inne.

Dodatkową atrakcją dla dzieci może być spacer nad rzekę Świder oraz ognisko. Niektóre ze scenariuszy zajęć mogą zostać wykorzystane jako pomysł na oryginalne przyjęcie urodzinowe dla dzieci. Chętnie pomożemy zorganizować taką uroczystość.

Jak się dawniej żyło

Na lekcjach z tego cyklu dzieci poznają, jak wyglądało życie jeszcze nie tak dawno temu, kiedy w domach nie było pralek, elektrycznych żelazek i wielu innych udogodnień, bez których teraz nie wyobrażamy sobie dnia powszedniego. Dajemy dzieciom możliwość porozmawiania z osobami wykonującymi nieco już zapomniane zawody i obejrzenia ciekawych rekwizytów. Lekcje te mają na celu poszerzanie wiedzy dzieci poprzez zapoznawanie ich z fascynującą historią życia codziennego.

Pieczenie chleba

Zajęcia mają pokazać dzieciom, w jaki sposób kiedyś w każdym domu powstawał chleb.

Na lekcji wspólnie pieczemy bochenek. Dzieci mogą również spróbować różnych rodzajów pieczywa...

więcej
do góry strony


Wizyta u kowala

Niewielu z nas miało zapewne możliwość zajrzenia do warsztatu kowalskiego.
Zapraszamy na zajęcia, podczas których będzie można spotkać się z kowalem i przyjrzeć się jego pracy.
Z pewnością dla dzieci będzie to niezapomniana wizyta!

więcej
do góry strony

Wielkie pranie

Jak się dawniej ubierano? W jaki sposób powstawała odzież i jak dbano o nią w czasach, gdy nie istniały elektryczne pralki i żelazka? Na te i mnóstwo innych pytań odpowiadamy, pokazując przy tym wiele ciekawych rekwizytów.

więcej
do góry strony
Święto pieczonego ziemniaka


Na początek roku szkolnego, we wrześniu i październiku, proponujemy zajęcia poświęcone ziemniakom. Jest to wspaniała okazja do zdobycia wiedzy na temat prac rolniczych, wspólnej zabawy i integracji.

więcej
do góry stronyZajęcia rozwijające wrażliwość na środowisko

Chcemy pomóc rozwijać wrażliwość małych dzieci na otaczający je świat. Chcemy, by starały się dbać o środowisko, zaczynając od prostych, dostosowanych do ich możliwości sposobów. Proponujemy ciekawe zajęcia, które - poprzez dobrą zabawę - nauczą dzieci, jak dbać o przyrodę i samych siebie. Przy okazji chcemy również poszerzać wiedzę dzieci o środowisku naturalnym, proponując ciekawe zajęcia w plenerze.

Mały ekolog

Troskę o środowisko naturalne należy kształtować u jak najmłodszych dzieci. W atrakcyjny i ciekawy sposób pokażemy dzieciom, co one same mogą zrobić, by zadbać o otaczający nas świat.
Na warsztatach przygotujemy prace plastyczne o tematyce ekologicznej. W tworzeniu prac posłużymy się rodzajem recyklingu...


więcej
do góry strony

Wesołe grządki

Marchewka i inne warzywa mogą zasmakować duuużo bardziej, kiedy samemu się je posiało. Proponujemy zajęcia, na których opowiemy dzieciom o roślinach, a przy okazji zachęcimy do zdrowego odżywiania się.
Następnie wyposażymy dzieci we wszelkie niezbędne narzędzia i ruszymy obsiewać grządki.

więcej
do góry stronyRzeka

Zajęcia poszerzające wiedzę dzieci o przyrodzie. Opowieść, o życiu, które nad rzeką i w rzece płynie, zilustrujemy bardzo ciekawymi zdjęciami. Następnie zaprosimy dzieci na spacer, na którym będą mogły zobaczyć na własne oczy ślady działalności bobrów.

więcej
do góry stronyPtaki

Opowiemy o kilku najłatwiejszych do dostrzeżenia gatunkach ptaków, podając parę prostych wskazówek, jak obserwować ich życie. Doradzimy, co można zrobić, by zadbać o ptaki zimą. Pokażemy ciekawe zdjęcia, posłuchamy śpiewu ptaków. Zajęcia dostosowane do wieku dzieci. Mogą być ciekawym uzupełnieniem dla szkolnych lekcji biologii.

więcej
do góry stronyRośliny

Ciekawe zajęcia poszerzające wiedzę o królestwie roślin. Połączone ze spacerem, na którym nauczymy dzieci rozpoznawać kilka występujących w okolicy gatunków roślin.Zajęcia dostosowane są do wieku dzieci i mogą służyć jako uzupełnienie dla szkolnych lekcji biologii.

więcej
do góry stronyObrzędy i zwyczaje

Historia i kultura mogą być fascynujące. Z pewnością są źródłem inspiracji dla wszystkich. Poznanie odchodzącego już nieco w zapomnienie świata dawnych obrzędów i zwyczajów z pewnością będzie dla dzieci nie tylko ciekawe, ale również wzbogacające.

Witaj, wiosno!

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z różnymi zwyczajami związanymi z powitaniem wiosny.
Wspólnie wykonamy Marzannę (z materiałów ekologicznych), a następnie wybierzemy się na spacer nad malowniczy Świder, gdzie uroczyście pożegnamy zimę. Podczas tej krótkiej wędrówki możemy również poszukać pierwszych oznak wiosny...

więcej
do góry strony

Wianki

Kwiat paproci kwitnie tylko raz w roku, właśnie w noc świętojańską. Tę jedną z najdłuższych w roku nocy dawno temu uważało się za wróżebną. Wiąże się z nią wiele bardzo ciekawych legend i zwyczajów, októrych chętnie opowiemy. Następnie upleciemy wianki, wyruszymy na wspólne poszukiwanie kwiatu paproci, możemy również rozpalić ognisko...
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

więcej
do góry stronyZwyczaje wielkanocne

Ze Świętami Wielkanocnymi wiąże się wiele bardzo interesujących zwyczajów. Nie tylko te najbardziej znane, jak malowanie pisanek czy śmigus-dyngus.
Warto zapoznać się z całym bogactwem innych, zapomnianych już nieco tradycji i zwyczajów ludowych...

więcej
do góry stronyZwyczaje bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia są chyba najbardziej lubianymi przez dzieci świętami. Wiąże się z nimi wiele pięknych tradycji, dlatego warto zadbać, by kojarzyły się z czymś innym, niż gorączka przedświątecznych zakupów. Podczas tych zajęć opowiemy dzieciom różnych zapomnianych zwyczajach i tradycjach świątecznych. Dzieci będą mogły obejrzeć bożonarodzeniowe szopki i przebrać się w stroje kolędników.

więcej
do góry stronyInne zajęcia dla dzieci

Prócz wymienionych mamy jeszcze mnóstwo pomysłów na inne zajęcia. Są to propozycje nauki przez zabawę, ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu i obudzenie w młodym człowieku prawdziwej żyłki wielkiego odkrywcy. Zapraszamy!

Śladami łowców reniferów

Zapraszamy na fascynującą podróż w przeszłość. Odwiedzimy krainę łowców reniferów, którzy zamieszkiwali kiedyś tereny, które teraz leżą nad Świdrem. Zachęcamy do przyłączenia się do zabawy w archeologów. Uwaga! Organizujemy (prawie) prawdziwe wykopaliska!

więcej
do góry stronyLekcje dla klas IV-VI

Na lekcje poświęcone kulturze, a zwłaszcza historii, literaturze i sztuce, zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych (chociaż nie tylko). Proponujemy na początek cztery tematy, w które wprowadzi uczniów bogato ilustrowana prezentacja. Wiedzę pomożemy przyswoić uczniom juz w trakcie zajęć poprzez różnego rodzaju gry (również terenowe) i zabawy. Serdecznie zapraszamy!

Biblia - księgi natchnione, skarbnica inspiracji

Podczas lekcji poprzedstawimy bardziej i mniej znane historie biblijne poprzez dzieła artystów, którzy zainspirowali się księgami Starego i Nowego Testamentu. Pokażemy, że z biblijnego bogactwa czerpano przez całe wieki i chętnie sięga się po nie również dzisiaj. Do utrwalenia przekazanych podczas spotkania wiadomości wykorzystamy gry, quizy, krzyzówki i inne materiały edukacyjne, a także zabawę w teatr. Zaprosimy uczniów do wykonania prac plastycznych róznymi technikami (linoryt, mozaika i inne - do uzgodnienia z nauczycielem).


Antyk. Korzenie Europy

W trakcie spotkania zaprezentujemy najważniejsze zagadnienia dotyczące kultury Grecji i Rzymu, odnosząc się do ważnych wydarzeń z historii starożytnej, mitów greckich i rzymskich. Zajecia zilustrujemy prezentacją, zawierającą fotografie przykładowych dzieł architektury, rzeźby i malarstwa. Postaramy się, żeby uczniowie sami odkryli, jak wiele zawdzięczamy starożytnym i utrwaliły wiedzę, czemu posłużą rebusy, krzyżówki i inne materiały aktywizujące. Jeżeli będzie ładna pogoda, zaproponujemy grę terenową opartą na wątkach z mitologii greckiej ("Zdobyć Troję", "Nić Ariadny"). Podczas zajęć wykonamy również prace plastyczne (np. zdobienie ceramicznych naczyń, wykonywanie masek - do uzgodnienia z nauczycielem).Średniowiecze: w krainie rycerzy

To zajęcia, podczas których przekażemy dzieciom najważniejsze informacje na temat średniowiecza: historii, sztuki, literatury. Głównym wątkiem będzie kultura rycerska - jej najważniejsze przejawy zostaną zilustrowane dziełami sztuki średniowiecznej i nie tylko. W czasie zajęć zaproponujemy gry i zabawy utrwalające wiedzę (np. grę terenową "Poszukiwanie świętego Graala"). W trakcie warsztatów plastycznych zaproponujemy wykonanie tarczy herbowej lub pracy zainspirowanej gotyckimi witrazami (do uzgodnienia z nauczycielem).


Średniowieczne bestiarium

Nietypową okazją do poznania dziejów średniowiecza będzie spojrzenie na nie przez pryzmat ówczesnej wiedzy na temat zwierząt. Opowiemy, jakie bestie zamieszkiwały ówczesny świat i przedstawimy ich bogatą symbolikę. Będzie to wspaniała okazja, żeby dowiedzieć się, skąd się wzięły zwierzęta fantastyczne, które współczesny czytelnik spotyka choćby na kartach popularnej literatury fantasy. Porozmawiamy również o średniowiecznym wyobrażeniu o świecie, ówczesnych podróżach i odkryciach. Zdobytą wiedzę utrwalimy za pomocą gier i zabaw (np. gra terenowa "Wyprawa po złoto gryfów"). Proponujemy również warsztaty plastyczne, np. wykonanie zainspirowanej tematem zajęć pracy techniką linorytu.strona wykonana przez Hopsasa