organizacja imprez
urodziny dla dzieci
oferta edukacyjna
dla przedszkoli i szkół podstawowych

Topienie Marzanny

Ciężko było dawniej na przednówku: ludzi dręczył głód, nękały zimno i choroby. Nic dziwnego, że marzono o szybkim nadejściu wiosny i szukano sposobów na wygnanie ze wsi zimy-śmierci.Współcześnie najbardziej znanym zwyczajem ludowym związanym z powitaniem wiosny jest topienie Marzanny, ale dawniej przywoływano ciepłą porę roku na wiele różnych sposobów.

Podczas naszych zajęć o wyganianiu zimy i powitaniu wiosny opowiadamy o niszczeniu marzanny, gaikach-maikach, busłowych łapach i innych ciekawych zwyczajach ludowych. Nie zabraknie rozmowy o zwiastunach wiosny, wspólnie posłuchamy śpiewu ptaków i nauczymy się piosenki. Opowieści zilustrujemy prezentacją multimedialną.

Częścią zajęć są również warsztaty plastyczne. W zależności od potrzeb grupy możemy wykonać ekologiczne marzanny, kolorowe gaiki, wiosenne gałązki lub upiec busłowe łapy.

Podczas lekcji proponujemy również spacer nad pobliską rzekę - Świder, podczas którego można będzie uroczyście pożegnać zimę, a w drodze powrotnej poszukać oznak wiosny. To wspaniała okazja do odbycia lekcji przyrodniczej w terenie!

Zajęcia możemy zakończyć zabawą przy ognisku i pieczeniem kiełbasek. Lekcje o powitaniu wiosny organizujemy w drugiej połowie marca i w kwietniu. W cenę zajęć wliczony jest poczęstunek.

Galeria


Zdjęcia z naszych zajęć można zobaczyć również tutaj: Tęczowy Ogród.powrót

strona wykonana przez Hopsasa